Just nu lever vi i en speciell tid där mycket av vårt fokus ligger på COVID-19. Riktlinjer och rekommendationer ändras från dag till dag och vi följer löpande det som händer.
Vi kommer att köra våra kurser och privatlektioner som planerat såvida inte myndigheterna går ut med restriktioner och rekommendationer som säger annat. Vi tar en dag i taget, det är det enda vi alla kan göra just nu.
Vår riskbedömning är att vi med våra små grupper och de åtgärder vi vidtagit minimerat risken för eventuell smittspridning.
Inför ditt besök hos oss ber vi dig att ta del av följande punkter, för att vi tillsammans ska kunna förhindra smittspridning måste vi hjälpas åt.
Vi har en separat nybyggd toalett i källaren för våra kursdeltagare, du når den via dörren på gaveln till huset.
- Om du känner dig det minsta dålig — stanna hemma och meddela oss att du inte kan komma.
- Tag med lunch som kan ätas utomhus utan att behöva värmas. Glöm inte bestick.
- När vi ses undviker vi att kramas och att ta i hand — men vi är lika glada att se varandra ändå.
- Vi hjälps åt att hålla avstånd till varandra — tänk på att vissa av våra deltagare kan vara nedsatta och därmed mindre motståndskraftiga. Påminn varandra!
- Tvätta händerna ofta och noggrant!
- Tag gärna med egen handsprit att ha i fickan.
- Vi har inga handdukar på toaletten utan Torkypapper. Släng i papperskorgen och inte i toaletten.
- Använd våra tvättservetter eller den desinficerings spray som finns och torka av de ytor du vidrört när du varit på toaletten. Släng servetten i papperskorgen, spola ej ner i toaletten.
- Vi städar toalett och andra utrymmen mellan varje kurs för att minimera eventuell smittspridning, under heldagskurser städar vi flera gånger, givetvis även handtag osv.
- Vi fortsätter vår kursverksamhet som vanligt tills vidare, men håller oss uppdaterade gällande myndigheternas rekommendationer via media.
- Tillsammans hjälps vi åt att förhindra smittspridning!
- Vi hälsar er alla välkomna på kurs- och privatlektion hos oss på Guldkullen!
De kursdeltagare som besökt oss den senaste tiden har alla sagt att det är skönt att få ett avbrott ifrån allt, att umgås med likasinnade och göra det vi älskar mest — träna våra hundar! Att vara utomhus är bra för både kropp och själ, inte minst i dessa tider.
Vi håller nu tummarna för att vi kan köra allt som planerat och vi hälsar dig hjärtligt välkommen till oss på Guldkullen!
Har du några frågor är du välkommen att höra av dig!
Var rädd om dig, vi ses snart!
//Marlene
0725-252546